Lampy solne są coraz popularniejszymi dekoracjami w polskich domach, a jednocześnie przypisuje się im pozytywny wpływ na jakość powietrza i samopoczucie. Czy rzeczywiście tak jest? Wyjaśniam, czym są lampy solne, jak działają i jakie korzyści się z nimi wiążą!
Czym są lampy solne i jak działają?
Lampy solne to lampy wykonane z naturalnych brył soli kamiennej, najczęściej wydobywanej w Pakistanie, w regionie Khewra. Każda lampa jest unikalna, dzięki różnorodnym odcieniom różu, pomarańczu oraz bieli, a także za sprawą nieregularnych kształtów brył. W ich wnętrzu znajduje się żarówka lub dioda LED, która podświetla sól. Światło z lampy jest ciepłe, sprawia przytulne wrażenie.
Zwolennicy lamp solnych twierdzą, że podczas podgrzewania bryły soli emitowane są jony ujemne, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie obecne w powietrzu, będące rezultatem zanieczyszczeń przemysłowych. Mechanizm ten sprawia, że lampy solne mają poprawiać jakość powietrza, sprzyjać relaksowi i wspierać koncentrację. Naukowcy są jednak nieco bardziej sceptyczni wobec tej koncepcji i nie wierzą w zdrowotne właściwości lamp solnych.
Jakie są zalety lamp solnych?
Lampy solne są często promowane jako naturalne jonizatory powietrza. Jony ujemne mają pomagać w neutralizowaniu cząsteczek zanieczyszczeń (kurzu, alergenów, smogu). Chociaż ich skuteczność w tym zakresie jest trudna do zmierzenia w warunkach domowych, wiele osób uważa, że powietrze w pomieszczeniach z lampami solnymi jest świeższe i bardziej przyjemne do oddychania.
Faktem jest, że ciepłe, delikatne światło lamp solnych tworzy przytulną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Wprowadzenie takiego akcentu do wnętrza pomaga w redukcji stresu i stworzeniu przestrzeni idealnej do medytacji, jogi lub wieczornego odpoczynku. Zresztą unikalne kształty i barwy lamp solnych dodają wnętrzom naturalnego, organicznego charakteru. Świetnie sprawdzają się jako dodatek w stylu boho, skandynawskim oraz minimalistycznym.
Jakie są mity związane z lampami solnymi?
Jednym z najczęściej podkreślanych atutów lamp solnych jest ich zdolność do wytwarzania jonów ujemnych, które mają neutralizować szkodliwe jony dodatnie w powietrzu. Jednak skuteczność tego procesu jest ograniczona w porównaniu z profesjonalnymi urządzeniami do jonizacji powietrza. Lampy solne jedynie w minimalnym stopniu poprawiają jakość atmosfery w niewielkich pomieszczeniach. Tak właściwie efekt ten jest trudny do zaobserwowania za pomocą urządzeń pomiarowych.
Często można spotkać się z twierdzeniami, że lampy solne pomagają w leczeniu alergii, astmy czy innych dolegliwości zdrowotnych. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów naukowych na potwierdzenie takich właściwości. Ba, badania naukowe wskazują na to, że nie mają one żadnego efektu leczniczego w przypadku chorób układu oddechowego.
Wrażliwość na wilgoć
Sól jest naturalnym higroskopijnym materiałem, co oznacza, że przyciąga wilgoć z powietrza. W wilgotnych pomieszczeniach prowadzi to do osadzania się wody na powierzchni lampy, co bywa problematyczne. W takich przypadkach konieczne jest regularne czyszczenie lampy. Nie umieszczaj w miejscach o dużej wilgotności.
Gdzie najlepiej umieścić lampę solną w domu?
Lampy solne pasują do wszystkich pomieszczeń, ale najlepiej sprawdzają się w salonie lub w sypialni. W przypadku tej drugiej umieszczenie lampy na stoliku nocnym lub komodzie pomoże stworzyć spokojną atmosferę, która ułatwi zasypianie. W końcu ciepłe światło sprzyja relaksowi i wyciszeniu.
Natomiast w salonie lampa solna pełni głównie funkcję dekoracyjną. Oczywiście stanowi źródło światła, ale przede wszystkim ma stworzyć przytulny nastrój wieczorami. Idealnym miejscem będzie półka w kredensie lub stolik kawowy. Możesz też umieścić ją w biurze lub w łazience – lampa solna świetnie wygląda podczas kąpieli!

Doświadczony budowlaniec z 20-letnim stażem w zawodzie. Najpierw zajmował się budownictwem przemysłowym, a potem praktycznymi remontami. Prywatnie miłośnik hokeju oraz genealogii.