Jak działa system odzyskiwania wody deszczowej?

technologia odzyskiwania wody deszczowej

Jednym z popularniejszych ostatnio ekologicznych rozwiązań dla domów jednorodzinnych jest odzyskiwanie wody deszczowej. Można to robić metodą na oko, natomiast w sprzedaży są zaawansowane i wcale nie aż tak drogie systemy, które automatycznie odzyskują, czyszczą i wykorzystują deszczówkę, a więc pozwalają Ci zaoszczędzić na rachunkach. Jak działają? Jakie są ich wady i zalety?

Na czym polega odzyskiwanie wody deszczowej?

Odzyskiwanie wody deszczowej to proces gromadzenia, filtrowania i wykorzystywania deszczówki do różnych celów w gospodarstwie domowym. Woda deszczowa spływa z dachu budynku i jest magazynowana w specjalnych zbiornikach. Następnie wykorzystuje się ją do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet czy mycia samochodów.

Technologia ta opiera się na prostym założeniu: zamiast pozwolić wodzie deszczowej odpływać do kanalizacji lub wsiąkać w grunt, możesz ją wykorzystać do własnych celów. Systemy odzyskiwania deszczówki są zaprojektowane w sposób, który zapewnia jej odpowiednią jakość. Nie musisz też z niej korzystać od razu, system automatycznie magazynuje zapas wody na przyszłość. Dzięki technologii odzyskiwania wody deszczowej zaoszczędzisz na rachunkach za wodę pitną, a przy okazji postąpisz ekologicznie.

Jak działa system zbierania deszczówki?

Wyjaśnijmy więc krok po kroku, jak działają systemy do odzyskiwania wody deszczowej.

Zbieranie i filtrowanie wody

Pierwszym etapem jest zbieranie deszczówki. Woda spływa z dachów budynku rynnami, które kierują ją do systemu retencyjnego. System wyposażony jest w specjalne filtry mechaniczne, które usuwają większe zanieczyszczenia – liście, gałęzie, osad. Dzięki temu do zbiornika trafia woda wolna od nieczystości, gotowa do dalszego przechowywania i wykorzystania. Niektóre systemy są wyposażone w filtry mechaniczne i biologiczne, które zapewniają jeszcze wyższą jakość deszczówki. W niektórych przypadkach stosuje się także separatory tłuszczu lub piasku. Wówczas taką wodę możesz wykorzystywać do prania.

Przechowywanie w zbiornikach

Oczyszczona woda trafia do zbiornika retencyjnego, umieszczonego pod ziemią lub na jej powierzchni, np. w piwnicy, w garażu. Pojemność zbiornika dostosowuje się do potrzeb gospodarstwa domowego, zazwyczaj jest to od kilkuset do kilku tysięcy litrów. Umieszczenie zbiornika pod ziemią chroni wodę przed nagrzewaniem, a więc zmniejsza ryzyko rozwoju glonów. Co istotne, nowoczesne zbiorniki wyposażone są w czujniki poziomu wody oraz systemy automatycznego przelewu, które zapobiegają przepełnieniu w przypadku intensywnych opadów.

Wykorzystanie w gospodarstwie domowym

Za pomocą pompy woda jest transportowana do wybranych punktów użytkowych – toalety, pralki, systemu nawadniania ogrodu itd. Niektóre systemy pozwalają również na podłączenie deszczówki do instalacji wodnej domu, oczywiście po odpowiedniej, jakościowej filtracji.

Do czego można używać deszczówki?

Pamiętaj, że woda deszczowa nie nadaje się do spożycia. Natomiast deszczówka może być wykorzystywana w wielu aspektach życia codziennego. Jednym z najczęstszych zastosowań jest podlewanie ogrodu. Woda deszczowa jest naturalnie miękka i nie zawiera szkodliwych soli ani chloru, co czyni ją idealną dla roślin.

Innym popularnym zastosowaniem jest spłukiwanie toalet, które w przeciętnym gospodarstwie domowym pochłania około 30% całkowitego zużycia wody. Ponadto deszczówka może być używana do mycia samochodów, czyszczenia tarasów czy nawet w pralce, co dodatkowo redukuje koszty eksploatacji.