Malowanie ścian jest czasochłonne, ale dość proste – przynajmniej na pierwszy rzut oka, bo zanim zabierzesz się do machania pędzlem, musisz jeszcze odpowiednio przygotować samą ścianę. A to już wymaga wysiłku. Tłumaczę, jak przygotować ściany do malowania – oto poradnik krok po kroku.
Jak przygotować ściany do malowania krok po kroku?
Jeśli poprawnie przygotujesz ściany do malowania, to efekt będzie dokładnie taki, na jaki liczysz. Ale jeśli popełnisz błędy, to powstaną wgłębienia, smugi, a nawet uszkodzenia, które sprawią, że trzeba będzie jeszcze raz malować całe pomieszczenie. A tego przecież chcemy uniknąć! Oto poradnik krok po kroku jak przygotować ściany do malowania!
Krok 1. Oczyszczanie powierzchni
Pierwszym etapem przygotowania ścian jest dokładne ich oczyszczenie. Na powierzchni prawie zawsze się zabrudzenia, kurz, tłuszcz lub ślady wilgoci, które obniżają przyczepność farby. Usuwanie starej farby jest też konieczne w przypadku, gdy powierzchnia jest nierówna, łuszczy się lub ma uszkodzenia, które wpływają na jakość nowej powłoki.
Usuwanie kurzu i brudu
Kurz oraz powierzchniowe zabrudzenia należy usunąć przy użyciu suchej ściereczki z mikrofibry, miękkiej szczotki lub odkurzacza z końcówką szczotkową. W przypadku większych zanieczyszczeń przetrzyj ściany wilgotną gąbką z dodatkiem delikatnego detergentu, a następnie osusz je suchą szmatką.
Radzenie sobie z tłustymi plamami
Tłuste plamy (np. odciski palców, resztki po gotowaniu) wymagają użycia mocniejszego środka czyszczącego. Możesz przygotować roztwór ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub łagodnego odtłuszczacza. Nałóż preparat na plamę, przetrzyj ją gąbką, a następnie spłucz czystą wodą.
Eliminacja pleśni i wilgoci
Jeśli na ścianach widoczne są ślady pleśni lub wilgoci, należy użyć specjalistycznych środków grzybobójczych. Preparaty te aplikuj zgodnie z instrukcjami producenta, po czym dokładnie spłucz powierzchnię wodą. Aby zapobiec nawrotom wilgoci, zadbaj o właściwą wentylację pomieszczenia przed malowaniem.
Krok 2. Usuwanie starych powłok malarskich
Przed przystąpieniem do usuwania sprawdź, czy istniejąca farba trzyma się ściany. Zrób test przyczepności – przyklej kawałek taśmy malarskiej do ściany, a następnie oderwij go. Jeśli farba odchodzi razem z taśmą, wymaga usunięcia.
Co zrobić ze złuszczającą się farbą?
Złuszczające się fragmenty farby usuń za pomocą szpachelki, pracując pod kątem, aby nie uszkodzić powierzchni ściany. W przypadku grubszych warstw farby użyj opalarki lub myjki ciśnieniowej, ułatwisz sobie w ten sposób pracę. Warto mieć te narzędzia w swoim gospodarstwie domowym, szczególnie myjkę ciśnieniową, bo ta przydaje się w najmniej spodziewanych sytuacjach.
Jeśli ściana pokryta jest farbą olejną, musisz ją zmatowić, aby poprawić przyczepność nowej warstwy. Użyj papieru ściernego o średniej gradacji i równomiernie przeszlifuj całą powierzchnię. Po zakończeniu pracy dokładnie oczyść ścianę z pyłu.
Krok 3. Naprawa ubytków i wyrównywanie ścian
Dziury, pęknięcia i nierówności na ścianach muszą zostać usunięte, aby powierzchnia była idealnie gładka przed malowaniem. Do naprawy ubytków użyj gotowej masy szpachlowej lub tynku gipsowego. Nałóż materiał szpachelką, wciskając go głęboko w pęknięcie lub dziurę. W przypadku większych ubytków musisz nałożyć kilka warstw masy. Każda z nich powinna być wysuszona przed aplikacją kolejnej.
Szlifowanie ścian
Po wyschnięciu masy szpachlowej przeszlifuj naprawiane miejsca papierem ściernym o drobnej gradacji. Dzięki temu uzyskasz idealnie gładką powierzchnię, która nie będzie widoczna po pomalowaniu. Całą ścianę warto również delikatnie zmatowić, aby poprawić przyczepność farby. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz zrezygnować z matowania, choć wpłynie to na jakoś i staranność malowania.
Krok 4. Gruntowanie ścian
Gruntowanie to etap, który wzmacnia podłoże, zmniejsza chłonność ściany i poprawia przyczepność farby. Pominięcie tego kroku skutkuje większym zużyciem farby, a co gorsza również nierównym wykończeniem.
Rodzaj gruntu powinien być dostosowany do powierzchni, którą będziesz malować. Na ściany gipsowe najlepiej sprawdzi się grunt do tynków chłonnych, natomiast na beton – preparat do podłoży niskochłonnych. Jeśli farba ma być jasna, wybierz grunt o białym kolorze, który umożliwi uzyskanie jednolitej powłoki.
Grunt nakładaj za pomocą wałka lub pędzla. Równomiernie rozprowadzaj preparat na całej powierzchni. Unikaj zacieków i nierówności, które wpływają na efekt końcowy. Po nałożeniu gruntu odczekaj wskazany przez producenta czas, aż powierzchnia całkowicie wyschnie.
Krok 5. Kontrola przygotowanej ściany
Na sam koniec zrób dokładną inspekcję ściany i upewnij się, że jest gotowa do malowania. Jej powierzchnia powinna być gładka, czysta i sucha. Mogą się na niej pojawić jednak niewielkie nierówności lub resztki pyłu. Usuń je, zanim rozpoczniesz malowanie.

Doświadczony budowlaniec z 20-letnim stażem w zawodzie. Najpierw zajmował się budownictwem przemysłowym, a potem praktycznymi remontami. Prywatnie miłośnik hokeju oraz genealogii.