Remont mieszkania to doskonała okazja do odświeżenia wnętrz, a właściwie nie da się tego zrobić bez usunięcia starej tapety. Choć na pierwszy rzut oka jest to proste zadanie, to w praktyce zajmuje ono dużo czasu i wymaga zastosowania odpowiednich metod. Wyjaśniam, jak usunąć starą tapetę – oto poradnik krok po kroku.

Jakie są metody usuwania tapet?

Co do zasady wykończeniowcy usuwają tapety na trzy różne sposoby: na sucho, za pomocą pary wodnej oraz za pomocą środków chemicznych. Technikę dobiera się w zależności od rodzaju tapety, materiału, z jakiego została wykonana, jej stanu oraz rodzaju ściany. Czym różni się każda ze wspomnianych metod? Tłumaczę!

Usuwanie na sucho

Usuwanie tapety na sucho to najprostsza metoda, która sprawdza się w przypadku tapet jednowarstwowych lub takich, które nie były mocno przyklejone do ściany. Wystarczy użyć szpachelki, aby delikatnie podważyć tapetę i zdjąć ją kawałek po kawałku.

Praca na sucho jest szybka, ale wymaga dużej precyzji. W przypadku bardziej opornych fragmentów nie obejdzie się bez zeskrobywanie resztek kleju lub papieru, a to zajmuje zaskakująco dużo czasu. Niestety usuwanie na sucho nie sprawdzi się, jeśli tapeta była wykonana z winylu lub została pokryta warstwą ochronną, która zapobiega wchłanianiu wilgoci.

Usuwanie za pomocą pary wodnej

Para wodna to najskuteczniejsza metoda usuwania tapet wykonanych z wielowarstwowych materiałów. Wykorzystuje się do tego urządzenia parowe, które rozmiękczają klej i umożliwiają zdjęcie tapety ze ściany.

Proces zaczyna się od nawilżenia tapety parą wodną. Następnie przy pomocy szpachelki delikatnie zdejmuje się kolejne fragmenty materiału. Para wodna jest szczególnie skuteczna w przypadku tapet winylowych lub zmywalnych, które są trudniejsze do usunięcia przy użyciu innych metod.

Usuwanie za pomocą środków chemicznych

Środki chemiczne to rozwiązanie dla osób, które zmagają się z wyjątkowo opornymi tapetami. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do usuwania tapet, które aplikuje się na powierzchnię za pomocą wałka lub spryskiwacza. Po kilku minutach działania chemikaliów klej ulega rozpuszczeniu, a tapetę można wówczas odkleić, lub spróbować zeskrobać szpachelką. Podczas pracy ze środkami chemicznymi trzeba jednak zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia i uważać, żeby się nie rozlały i nie miały kontaktu z organizmem.

Jak usunąć starą tapetę krok po kroku?

Przejdźmy do meritum. Wyjaśnię Ci teraz, jak skutecznie pozbyć się tapety, nie uszkadzając przy tym ścian.

Krok 1. Przygotuj miejsce pracy

Zanim przystąpisz do zdzierania tapety, przygotuj miejsce pracy. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego bałaganu, który potem i tak trzeba będzie posprzątać. Wynieś meble z pokoju lub przykryj je folią ochronną, aby zapobiec ich zabrudzeniu. Podłogę zabezpiecz folią malarską lub starymi gazetami. Zabezpiecz też gniazdka elektryczne.

Następnie przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia – szpachelkę lub wałek z kolcami, wiadro z wodą, gąbkę oraz, ewentualnie, urządzenie parowe lub środki chemiczne do usuwania tapet. Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia, szczególnie jeśli planujesz używać środków chemicznych. Upewnij się, że masz dostęp do prądu, jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia parowego.

Krok 2. Pierwszy test

Zacznij od niewielkiego fragmentu ściany – spróbuj zdjąć tapetę na sucho, delikatnie podważając ją szpachelką. Zazwyczaj nie powinno być większych problemów z usuwaniem tapety, natomiast jeśli nie odchodzi ona łatwo, przetestuj metodę z użyciem pary wodnej lub środka chemicznego. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych uszkodzeń ściany.

Krok 3. Nawilżanie tapety

Jeśli tapeta jest trudna do usunięcia na sucho, musisz ją najpierw nawilżyć. Użyj wilgotnej gąbki lub wałka malarskiego, aby równomiernie nasączyć powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu. W przypadku grubych tapet warto wcześniej nakłuć je wałkiem z kolcami, co pozwoli wodzie wniknąć w głębsze warstwy i rozmiękczyć klej. Odczekaj około 10–15 minut, aby woda zadziałała.

Krok 4. Usuwanie tapety

Po nawilżeniu tapety możesz ponownie spróbować ją usunąć. Delikatnie podważ krawędzie szpachelką i zdejmuj tapetę fragment po fragmencie. Jeśli korzystasz z urządzenia parowego, przykładaj je do powierzchni przez kilka sekund, a następnie zdejmuj tapetę, kiedy klej się rozgrzeje i zmięknie. Jeśli zaś korzystasz ze środka chemicznego, to zaaplikuj preparat równomiernie na powierzchnię, a następnie postępuj zgodnie z instrukcją producenta – znajdziesz ją na pudełku. W miejscach, w których tapeta nie chce odejść, powtórz proces nawilżania lub zastosuj dodatkową ilość pary wodnej.

Krok 5. Oczyszczanie ściany

Po usunięciu tapety musisz dokładnie oczyścić ścianę z resztek kleju i papieru. Użyj wilgotnej gąbki oraz delikatnego detergentu, aby usunąć pozostałości. W przypadku trudniejszych zabrudzeń zastosuj skrobak lub drobnoziarnisty papier ścierny. Przed przygotowaniem ściany do malowania lub nałożenia nowej tapety musisz dać jej wyschnąć przez co najmniej jeden dzień.

Co zrobić, jeśli tapeta nie chce się usunąć?

Usuwanie tapet, które mocno przylegają do ścian, bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wielowarstwowymi materiałami lub odpornymi klejami. Problemy często wynikają również ze złego stanu ścian lub użycia tapet winylowych, które mają warstwę ochronną uniemożliwiającą wchłanianie wilgoci. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod radzenia sobie z takimi sytuacjami.

Warstwowe tapety

Tapety wielowarstwowe to jedno z najtrudniejszych wyzwań podczas remontu. Aby je skutecznie usunąć, należy zastosować metody stopniowego zdejmowania warstw. Zacznij od nakłucia wierzchniej warstwy tapety za pomocą wałka z kolcami lub noża do tapet. Dzięki temu woda, para wodna lub chemikalia przenikną do kleju znajdującego się głębiej.

Po nakłuciu tapety musisz ją nawilżyć wodą z dodatkiem detergentu lub zastosować urządzenie parowe. Dzięki temu klej mięknie, co ułatwi Ci zdejmowanie kolejnych warstw przy pomocy szpachelki. W przypadku bardzo opornych tapet podziel pracę na mniejsze sekcje i rób częste przerwy, aby dać odpocząć swoim dłoniom.

Resztki kleju i papieru

Po usunięciu tapety na ścianie często pozostają fragmenty papieru lub resztki kleju, które są trudne do usunięcia. W takich przypadkach sięgnij po wilgotną gąbkę i delikatny detergent, za pomocą którego zmiękcz pozostałości. Jeśli to nie wystarczy, użyj skrobaka, a najlepiej specjalnej gładziarki do ścian – jest najskuteczniejsza.

W przypadku bardziej uporczywych resztek kleju dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środków chemicznych przeznaczonych do usuwania kleju. Musisz jednak zachować ostrożność. Najlepiej będzie, jeśli przetestujesz produkt na niewielkim fragmencie ściany, aby upewnić się, że nie uszkodzi on powierzchni.

Uszkodzenia ściany

Podczas usuwania tapet może dojść do uszkodzeń tynku lub powierzchni ściany, zwłaszcza jeśli tapeta była mocno przyklejona lub ściana była wcześniej źle przygotowana. W takich przypadkach uszkodzenia trzeba jak najszybciej naprawić. Jak to zrobić?

Najpierw usuń wszystkie luźne fragmenty tynku i oczyść powierzchnię z pyłu. Następnie nałóż masę szpachlową i starannie wypełnij wszystkie ubytki. Po wyschnięciu masy musisz wygładzić ścianę papierem ściernym o drobnej gradacji, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Jeśli uszkodzenia są bardziej rozległe, zastosuj gładź gipsową i wyrównaj za jej pomocą całą powierzchnię ściany.