Choć fugi między płytkami ładnie wyglądają, to są one jednocześnie podatne na zabrudzenia, pleśń i osady, szczególnie w łazienkach i kuchniach. Zazwyczaj czyści się je silnymi środkami chemicznymi, które działają, ale mogą być szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska naturalnego. Jakie są ekologiczne alternatywy dla chemicznych środków do czyszczenia fug?
Dlaczego warto unikać chemicznych środków do czyszczenia fug?
Środki chemiczne do czyszczenia fug często zawierają silne substancje chemiczne – chlor, amoniak oraz różne rodzaje kwasów. Co do zasady skutecznie usuwają one zabrudzenia, ale trzeba je odpowiednio stosować, bowiem wdychanie oparów może wywołać podrażnienie dróg oddechowych, ból głowy, a w niektórych przypadkach groźną reakcję alergiczną. Długotrwałe stosowanie takich produktów ma także negatywny wpływ na skórę – podrażnia ją i wysusza. Zresztą poza wpływem na zdrowie chemiczne środki do czyszczenia fug są również szkodliwe dla środowiska, a przecież właśnie tam trafiają one, gdy spłukujesz je po zakończeniu czyszczenia.
Domowe sposoby na czyszczenie fug
W ramach alternatywy dla silniejszych środków chemicznych, wypróbuj domowe sposoby na czyszczenie fug. Wyjaśniam poniżej, jak to dokładnie zrobić!
Ocet
Ocet to jeden z najpopularniejszych naturalnych środków czystości. Ma kwaśny odczyn, dzięki czemu skutecznie rozpuszcza tłuszcz, kamień i większość osadów. Aby wyczyścić fugi, wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1, a następnie nałóż roztwór na zabrudzone miejsca za pomocą starej szczoteczki do zębów lub szczoteczki do paznokci i delikatnie pocieraj. Możesz też skorzystać z gąbki lub szczotki do szorowania naczyń. Po wyszorowaniu wszystkich fug spłucz czyszczoną powierzchnię wodą, aby usunąć pozostałości octu, a następnie przewietrz pomieszczenie.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona ma właściwości ścierające, które pomagają usunąć brud i osady z fug. Aby przygotować pastę czyszczącą, wymieszaj sodę z niewielką ilością wody, aż uzyskasz konsystencję przypominającą pastę do zębów. Nałóż ją na fugi, poczekaj kilka minut, a następnie wyszoruj szczoteczką. Soda jest szczególnie skuteczna w usuwaniu tłustych plam i przywracaniu fugom jasnego koloru. Użyj sody oczyszczonej dzień lub dwa dni po tym, jak przemyjesz fugi octem.
Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy, podobnie jak ocet, ma właściwości rozpuszczające osady i kamień. Aby wyczyścić fugi, rozpuść łyżkę kwasku w szklance ciepłej wody, nałóż roztwór na zabrudzone miejsca i delikatnie pocieraj. Wykorzystaj do tego miękką szmatkę. Kwasek cytrynowy neutralizuje nieprzyjemne zapachy, zresztą sam z siebie ładnie pachnie, a do tego możesz z niego często korzystać.
Ekologiczne środki chemiczne do czyszczenia fug
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, to nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po chemię. W miarę możliwości wybierz taki środek, który jest możliwie bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Wypatruj marek, które posiadają certyfikaty EcoCert, Ecolabel lub Nordic Swan. Niestety chemia to chemia, niezależnie od tego, jaki certyfikat nakleisz na opakowanie, ale skład środku do czyszczenia fug ma znaczenie – im mniej jest żrący, tym lepiej.
Jak często czyścić fugi, aby uniknąć trudnych zabrudzeń?
Zgodnie z zaleceniami, fugi należy czyścić przynajmniej raz w miesiącu, aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń. W praktyce jednak nie powinno się stać nic złego, jeśli wyczyścisz fugi raz na trzy miesiące, nawet jeśli robisz to łagodniejszymi, domowymi sposobami. Natomiast raz na pół roku zaimpregnuj je za pomocą specjalnego preparatu, aby zmniejszyć ryzyko powstania pleśni i grzybów.

Doświadczony budowlaniec z 20-letnim stażem w zawodzie. Najpierw zajmował się budownictwem przemysłowym, a potem praktycznymi remontami. Prywatnie miłośnik hokeju oraz genealogii.