Technologia lekkiego szkieletu stalowego – kiedy warto ją zastosować?

Lekki szkielet stalowy przy budowie domu jednorodzinnego

Technologia lekkiego szkieletu stalowego to jedna z ciekawszych metod, które są wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Nie jest to co prawda nowość, ale w ostatnich latach zyskuje na popularności. Dlaczego? Na czym polega ta technologie, jakie są zalety lekkich szkieletów stalowych i kiedy warto je stosować? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Czym jest lekki szkielet stalowy i z czego się składa?

Lekki szkielet stalowy to technologia budowlana oparta na wykorzystaniu stalowych profili, które tworzą podstawową konstrukcję budynku. Stalowe elementy, najczęściej wykonane z ocynkowanej stali, są lekkie, wytrzymałe oraz odporne na korozję. Konstrukcje tego typu są prefabrykowane – poszczególne elementy są, co do zasady, przygotowywane w fabryce, a następnie montowane na miejscu budowy.

Konstrukcja w technologii lekkiego szkieletu stalowego składa się z systemu nośnych ram stalowych, które wypełnia się materiałami izolacyjnymi. Izolacja jest następnie osłonięta płytami gipsowo-kartonowymi lub innymi materiałami wykończeniowymi. Szkielety stalowe powstały z myślą o budownictwie przemysłowym, ale coraz częściej widuje się je również w przypadku budownictwa mieszkaniowego, w tym zwykłych domów jednorodzinnych.

Zalety i wady lekkiego szkieletu stalowego

Budownictwo w technologii lekkiego szkieletu stalowego zyskuje na popularności dzięki swoim licznym zaletom. Ma ono jednak pewne ograniczenia, o których należy pamiętać. Jakie są wady i zalety lekkich szkieletów stalowych w budownictwie mieszkaniowym?

Szybkość budowy

Lekki szkielet stalowy to jedna z najszybszych metod budowy obiektów mieszkalnych i przemysłowych. Elementy konstrukcji są prefabrykowane w fabrykach, dzięki czemu montaż na miejscu budowy zajmuje dużo mniej czasu, niż w przypadku innych rozwiązań.

Zresztą sam proces montażu jest bardzo prosty, umożliwia szybkie wykończenie obiektu i oddanie go do użytku. W porównaniu z tradycyjnymi metodami murowanymi, technologia stalowa pozwala zredukować czas realizacji inwestycji nawet o połowę, co przekłada się na oszczędności finansowe i efektywność operacyjną.

Wytrzymałość i trwałość

Stal jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych. Konstrukcje w tej technologii są odporne na działanie sił mechanicznych. Dzięki wysokiej nośności materiału budynki stalowe projektuje się na dużą skalę, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla hal przemysłowych czy dużych magazynów. Oczywiście są również wystarczające w przypadku zwykłych domów jednorodzinnych.

Co więcej, ocynkowana stal, używana w konstrukcjach szkieletowych, jest odporna na korozję. Nie muszę chyba dodawać, że znacząco wydłuża żywotność budynku, a do tego zmniejsza koszty związane z jego konserwacją.

Odporność na ogień i wilgoć

Konstrukcje stalowe są naturalnie odporne na ogień, co czyni je bezpieczniejszym rozwiązaniem w porównaniu z drewnianym szkieletem. Stal nie pali się, zmniejsza też ryzyko rozprzestrzeniania się ognia w przypadku pożaru. Często łączy się ją z innymi materiałami ognioodpornymi, aby dodatkowo podnieść poziom bezpieczeństwa budynku.

Pod względem wilgoci technologia stalowa przewyższa drewniane konstrukcje. Stal nie gnije i nie jest podatna na rozwój grzybów czy pleśni. Dzięki temu budynki wykonane w tej technologii są łatwiejsze w utrzymaniu, zwłaszcza w wilgotnym klimacie. Polska takim nie jest, ale i tak problemy wywoływane przez wilgoć zdarzają się często i są zaskakująco irytujące.

Recykling

Lekki szkielet stalowy wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa. Stal jest materiałem w pełni nadającym się do recyklingu – można ją przetwarzać i ponownie wykorzystywać bez utraty jej właściwości. Zresztą stalowe elementy konstrukcyjne są produkowane na wymiar, co eliminuje konieczność dodatkowej obróbki na placu budowy. W ten sposób zmniejszysz ilość odpadów budowlanych, a do tego ograniczysz ślad węglowy inwestycji, jeśli Ci na tym zależy.

Wyższy koszt początkowy

Jednym z głównych ograniczeń technologii szkieletów stalowych jest wyższy koszt inwestycji na etapie zakupu materiałów i montażu. Prefabrykowane elementy stalowe są po prostu droższe niż tradycyjne techniki, nawet biorąc pod uwagę łatwiejszy proces produkcyjny. Również konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu i wyszkolonej ekipy montażowej zwiększa ostateczny koszt budowy. Wyższe koszty początkowe częściowo zwrócą się dzięki mniejszym wydatkom na utrzymanie budynku oraz jego długowieczności, ale tylko częściowo.

Ograniczona izolacyjność termiczna

Stal jako materiał konstrukcyjny ma niską izolacyjność termiczną, co oznacza, że budynki w tej technologii wymagają dodatkowej warstwy izolacyjnej, aby spełniały normy energetyczne. W chłodniejszym klimacie koszty ogrzewania są wyższe, jeśli izolacja nie zostanie odpowiednio zaprojektowana i zamontowana. Dotyczy to szczególnie fundamentów, w przypadku których straty ciepła są wysokie. Warto wówczas rozważyć izolowanie ich za pomocą keramzytu – tutaj dowiesz się, jak to zrobić:

Wrażliwość na zmiany temperatur

Stalowa konstrukcja reaguje na zmiany temperatury poprzez rozszerzanie się i kurczenie. W przypadku projektów niedostosowanych do lokalnych warunków klimatycznych, takie zmiany często (choć nie zawsze) wywołuję mikrouszkodzenia, a do tego osłabiają konstrukcję. Tutaj niestety nie da się nic zrobić, a co jak co, ale w Polsce temperatury zmieniają się jednak dość często.

Koszty budowy lekkiego szkieletu stalowego

Koszt budowy domu w technologii lekkiego szkieletu stalowego zależy od powierzchni użytkowej budynku, wybranego standardu wykończenia, lokalizacji inwestycji oraz zastosowanych materiałów. W Polsce średni koszt budowy w tej technologii wynosi od 3000 do 5000 zł za metr kwadratowy. To niezły wynik, choć szkielet drewniany powinien być zauważalnie tańszy.

Pod względem uwarunkowań technologicznych, stalowy szkielet wymaga transportu prefabrykowanych elementów na miejsce budowy. Dlatego lokalizacja inwestycji wpływa na koszt całkowity – w odległych regionach, gdzie dostępność specjalistycznych ekip i sprzętu jest ograniczona, a drogi są słabe, cena transportu będzie zauważalnie wyższa.

Szkielety stalowe a szkielety drewniane – różnice

Budownictwo w technologii lekkiego szkieletu stalowego często porównywane jest do technologii drewnianego szkieletu. Czym różnią się obie metody?

Stalowy szkielet jest bardziej trwały i odporny na działanie ognia oraz wilgoci w porównaniu do drewna. Z kolei konstrukcje drewniane są bardziej ekologiczne, jeśli materiał pochodzi z odpowiedzialnych źródeł (a nie gospodarki rabunkowej), oraz tańsze w realizacji. Różnica w cenie jest znacząca, drewniany szkielet potrafi być nawet dwa razy tańszy, od stalowego, w zależności od konstrukcji budynku.

Drewniane szkielety co do zasady ładniej wyglądają, chociażby dlatego, że deski stropowe fajnie komponują się z wnętrzami domu jednorodzinnego. Raz na jakiś czas trzeba je również odnawiać – więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule: