Wylewka anhydrytowa stanowi doskonały wybór jako podkład pod ogrzewanie podłogowe oraz inne rodzaje wykończeń podłogowych – głównie ze względu na szybkie schnięcie, wysoką przewodność cieplną oraz gładką powierzchnię. Stosuje się ją na szeroką skalę w budownictwie mieszkaniowym, a jej przygotowanie wcale nie jest tak trudne, jak to się może wydawać. Tłumaczę, jak samodzielnie wykonać wylewkę anhydrytową. Oto kompleksowy poradnik krok po kroku!
Właściwości wylewki anhydrytowej
Wylewka anhydrytowa jest podkładem podłogowym, którego spoiwem jest bezwodny siarczan wapnia. Jest płynna, dzięki czemu w łatwy sposób się ją aplikuje i równomiernie rozprowadza po całej podłodze. Po utwardzeniu powierzchnia jest gładka i gotowa do dalszego wykończenia, np. panelami czy płytkami.
Najważniejsza zaletą wylewki anhydrytowej, w porównaniu z wylewkami cementowymi, jest brak konieczności zbrojenia. Nie muszę dodawać, że znacząco ułatwia to pracę nad podłogą. Do tego anhydryt bardzo szybko schnie, ponieważ czas wiązania mieszanki jest krótki. Gotowy podkład charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną, wylewkę anhydrytową często stosuje się jako podkład pod ogrzewanie podłogowe do łazienki oraz innych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu.
Jak przygotować podłoże do wylewki?
Zanim przystąpisz do zrobienia wylewki anhydrytowej, musisz w odpowiedni sposób przygotować podłoże do pracy. Najpierw dokładnie je oczyść – usuń kurz, tłuszcz, resztki farby oraz wszelkie inne zanieczyszczenia, które zmniejszą przyczepność wylewki. Jeśli na powierzchni są jakieś nierówności, nawet niewielkie, to musisz je wyrównać za pomocą zaprawy wyrównującej i poczekać, aż ta wyschnie.
Przed przygotowaniem wylewki anhydrytowej trzeba jeszcze zabezpieczyć szczeliny dylatacyjne. Na obwodzie pomieszczenia zamontuj taśmę dylatacyjną – dzięki niej unikniesz pękania wylewki podczas jej rozszerzania się pod wpływem temperatury. Zastosuj też folię izolacyjną, szczególnie jeśli pomieszczenie jest narażone na wilgoć (kuchnia, łazienka, piwnica). Folia powinna być szczelnie ułożona, a jej krawędzie nachodzić na siebie minimum 10 cm, aby zapobiec przenikaniu wilgoci.
Jakie materiały i narzędzia potrzebujesz?
Do samodzielnego przygotowania wylewki anhydrytowej potrzebujesz:
- Mieszanki anhydrytowej,
- Podkładu gruntującego – upewnij się przed zakupem, że jest przystosowany do wylewki anhydrytowej,
- Taśmę dylatacyjną i folię izolacyjną,
- Poziomicy,
- Łaty wyrównującej,
- Mieszadła elektrycznego z końcówką do zapraw,
- Wiadra lub innego dużego pojemnika do mieszania,
- Listwy zgarniającej i rakla.
Pod ręką warto też mieć inne narzędzia, np. nóż do cięcia folii izolacyjnej.
Wykonanie wylewki anhydrytowej – poradnik krok po kroku
Przejdźmy do konkretów, bo niewątpliwie najbardziej interesuje Cię właśnie ta część tego poradnika. Pokażę Ci, jak wykonać wylewkę anhydrytową krok po kroku!
Mieszanie i przygotowanie wylewki
Pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie mieszanki anhydrytowej. Wybierz wysokiej jakości produkt i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Do wiadra lub pojemnika wlej odmierzoną ilość wody, a następnie stopniowo dodawaj suchą mieszankę, jednocześnie mieszając. Nie przekraczaj zalecanej ilości wody podczas mieszania wylewki – osłabi to jej strukturę.
Mieszanie najlepiej jest wykonywać za pomocą mieszadła elektrycznego wyposażonego w końcówkę do zapraw. Dzięki temu unikniesz grudek i uzyskasz jednorodną konsystencję. Mieszaj przez około 3–5 minut, aż masa stanie się gładka i lekko płynna. W przypadku większych powierzchni możesz skorzystać z profesjonalnych urządzeń do mieszania dużych ilości materiału. Ale jeśli remontujesz dom i robisz wylewkę dla dwóch-trzech pomieszczeń naraz, to mieszadło elektryczne na spokojnie wystarczy do twoich potrzeb.
Jeżeli mieszanka sprawia wrażenie gotowej, przyszedł czas na przetestowanie jej. Nałóż niewielką ilość na równą powierzchnię i sprawdź, czy równomiernie się rozlewa. Zbyt gęsta mieszanka utrudnia aplikację, natomiast zbyt rzadka zmniejsza wytrzymałość wylewki. Czasami trudno jest osiągnąć złoty środek – jeśli masz wątpliwości, to lepiej, żeby mieszanka była trochę za gęsta, niż trochę za rzadka.
Wylewanie
Rozpocznij wylewanie od najdalszego punktu pomieszczenia, przesuwając się stopniowo w kierunku wyjścia. Dzięki temu unikniesz konieczności chodzenia po świeżo wylanym materiale. Wylewkę aplikuj równomiernymi porcjami. Postaraj się utrzymać stałą grubość warstwy. Niestety nie zawsze jest to możliwe, różnice zawsze się zdarzają – ważne, żeby były niewielkie.
Wyrównywanie powierzchni
Do wyrównywania powierzchni użyj listwy zgarniającej lub rakli. Narzędzie to pozwoli równomiernie rozprowadzić materiał i usunąć nadmiar wylewki. Aby uzyskać idealnie poziomą powierzchnię, korzystaj z poziomicy laserowej lub klasycznej. Niewielkie nierówności nie są jednak wielkim problemem, a nie każdy ma dostęp do dobrej poziomicy.
Podczas wylewania mogą powstawać pęcherzyki powietrza, które wpłyną na trwałość i estetykę wylewki. Aby je usunąć, zastosuj wałek kolczasty. Przeciągnij nim po świeżej powierzchni, aby szybko wydostały się na zewnątrz.
Schnięcie
Po wylaniu wylewki odczekaj co najmniej 24 godziny, zanim zaczniesz po niej chodzić. W tym czasie materiał zaczyna wiązać i uzyskiwać wstępną wytrzymałość. Ważne jest, aby w tym okresie unikać jakiegokolwiek, nawet najmniejszego obciążania powierzchni. Osobiście rekomenduję odczekać nie mniej, niż 48 godzin, dla pewności – niektóre wylewki schną naprawdę długo. Standardowo jest to od 3 do 5 dni na każdy centymetr grubości wylewki, ale trzeba liczyć dłużej w przypadku pomieszczeń o wysokiej wilgotności lub niskiej temperaturze. Aby przyspieszyć proces, zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia.
Unikaj gwałtownych zmian temperatury w pomieszczeniu podczas schnięcia, ponieważ niechybnie spowodują one pęknięcie wylewki. Jeśli wylewka będzie stosowana jako podkład pod ogrzewanie podłogowe, uruchom instalację dopiero po całkowitym wyschnięciu, stopniowo zwiększając temperaturę.
Przed przystąpieniem do dalszych prac dokładnie sprawdź równość powierzchni. W przypadku drobnych nierówności użyj zaprawy wyrównującej. Zanim położysz finalne wykończenie podłogi, zastosuj odpowiedni grunt, który zwiększy przyczepność kleju lub innego materiału wykończeniowego.

Doświadczony budowlaniec z 20-letnim stażem w zawodzie. Najpierw zajmował się budownictwem przemysłowym, a potem praktycznymi remontami. Prywatnie miłośnik hokeju oraz genealogii.