Jak wybrać ekipę budowlaną? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Jak wybrać ekipę budowlaną?

Żaden, nawet najlepszy projekt budowlany nie uda się, jeśli za jego realizację zabierze się banda leniów i amatorów. Niestety, ale w budowlance potrzebne jest choć podstawowe doświadczenie, które pozwoli sprawnie przenieść projekt z kawałka papieru do świata rzeczywistego. Korzystając z mojego bogatego doświadczenia w branży budowlanej, które sięga już dekad, przygotowałem rozbudowany poradnik, z którego dowiesz się, jak wybrać ekipę budowlaną i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem z nią umowy.

Gdzie szukać sprawdzonej ekipy budowlanej?

Spójrzmy na problem poszukiwania ekipy budowlanej z drugiej strony. Jak pozyskuje się klientów w tej branży? Z mojego doświadczenia wynika, że 70-80 proc. wszystkich zleceń dostaje się z polecenia, czyli przez znajomości. Nie zliczę sytuacji, w których robiłem remont dla klientki, a ta dała numer telefonu swoim znajomym, bo była zadowolona z wykonanej roboty. Oczywiście szansę na polecenie pocztą pantoflową mają tylko ci budowlańcy, którzy zrobili dobrą robotę oraz, jednocześnie, dobre wrażenie na klientach.

Dlatego poszukiwania ekipy budowlanej do pracy rozpocząłbym od rodziny oraz znajomych, o ile mieszkają oni w najbliższej okolicy. Są co prawda takie ekipy, które pracują z dojazdem do klienta, ale wierzcie mi, że większość osób nie lubi takich prac i dodatkowo sobie za nie liczy, jeśli nie oficjalnie, to chociaż po kryjomu. Jeśli prosisz o polecenie, to przy okazji wypytaj się, jak przebiegały pracę, czy zostały skończone na czas i jakie problemy pojawiły się po drodze (z doświadczenia wiem już, że problemy są zawsze, nawet przy małym remoncie mieszkania czy pojedynczego pokoju).

A co, jeśli akurat nie znasz nikogo, kto ma do polecenia dobrych fachowców (mniej prawdopodobne), lub ekipy z polecenia mają pozajmowane terminy na najbliższe kilkanaście miesięcy (bardziej prawdopodobne). Cóż, pozostaje wtedy zajrzenie do internetu. Fachowcy najczęściej ogłaszają się albo na grupach na Facebooku, albo w działach ogłoszeń w mediach lokalnych (np. portale z informacjami z twojego miasta lub regionu), albo w katalogach firm. Możesz również wyszukać interesujące Cię hasło w Google lub innej wyszukiwarce, ale na szczycie wyników znajdziesz raczej duże firmy, które nie zawsze oferują korzystne ceny oraz adekwatną do nich jakość. Ale to już moje osobiste odczucia.

Jak sprawdzić doświadczenie i realizacje wykonawcy?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie doświadczenia ekipy budowlanej jest poproszenie o jej portfolio. Jeszcze kilkanaście lat temu większość takich negocjacji załatwiało się „na gębę”, ale teraz co lepsze ekipy mają już przygotowane portfolio, które zawiera opis prac, ich zdjęcia oraz filmy pokazujące efekty działania. Wiadomo, że kamera zniekształca rzeczywistość i nie zawsze pokazuje ją tak, jak sobie tego życzymy, ale tak na dobrą sprawę nie ma innego sposoby na weryfikację doświadczenia oraz umiejętności ekipy budowlanej, niż sprawdzenie portfolio.

Jeśli mówimy o większych projektach (szczególnie między firmami), to polecam też sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Biurze Informacji Gospodarczej. Niestety długi i nierzetelność to norma w branży budowlanej, czasami można się poważnie naciąć i stracić zaliczkę.

Co powinno znaleźć się w umowie z ekipą budowlaną?

Umowa z ekipą budowlaną to dokument, który zabezpiecza interesy obu stron. Powinna zawierać wszelkie istotne informacje dotyczące zakresu prac, terminów oraz wynagrodzenia. W umowie należy szczegółowo określić harmonogram realizacji prac, zakres obowiązków wykonawcy oraz ewentualne kary za nieterminowe wykonanie zlecenia. Ze swojej strony polecam faktycznie się do tego przyłożyć, bo spory sądowe czasami się zdarzają, a treść umowy stanowi później podstawę do napisania pozwu. Co to za zabezpieczenie, jeśli nie zostanie przygotowane z należytą starannością?

W umowie musi się również znaleźć zapis dotyczący gwarancji na wykonane prace oraz warunków płatności. Pamiętaj, że niezależnie od treści umowy, wykonawcę działającego jako firma obowiązują również zapisy o niezgodności usługi z umową (dawna rękojmia), które chronią Cię jako konsumenta (a więc nie jako firmę) przez dwa lata. W przypadku większych projektów przed podpisaniem umowy należy skonsultować jej treść z prawnikiem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zaliczki i harmonogram płatności – jak nie dać się oszukać?

Ustalenie zasad płatności to ważny aspekt współpracy z ekipą budowlaną. Zaliczki są tej branży normą i bardzo dobrze, bo chronią też wykonawców przed nieuczciwymi klientami, natomiast wysokość zaliczki nie powinna przekraczać 20-30 proc. wartości całego zlecenia. Osobiście uważam, że 25 proc. to najuczciwsza opcja. Jeśli ekipa budowlana żąda 30 proc. zaliczki lub jeszcze więcej, w twojej głowie powinna się od razu zapalić czerwona lampka.

Płatności powinny być dokonywane etapami, zgodnie z postępem prac. Każdy etap powinien zostać możliwie dokładnie opisany w umowie. Wówczas płatności realizuje się dopiero po zaakceptowaniu wykonanych prac. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko oszustwa i masz pewność, że prace postępują zgodnie z planem – a jeśli tak nie jest, to nieuczciwa ekipa budowlana nie otrzyma zapłaty za swoją pracę.