Okna dachowe ładnie wyglądają, a do tego pozwalają wygodnie doświetlić poddasze lub pokoje na ostatnim piętrze. Nie są niestety specjalnie funkcjonalne, także pod kątem strat ciepła, które generują. Te są dość duże, głównie za sprawą mostków termicznych. Wyjaśniam, czym są mostki termiczne, jakie są ich źródła oraz jak skutecznie zredukować ich szkodliwy wpływ na energooszczędność budynku.
Co to są mostki termiczne i dlaczego są problematyczne w oknach dachowych?
Mostki termiczne to miejsca w konstrukcji budynku, w których dochodzi do zwiększonego przepływu ciepła. Są one wynikiem różnic w izolacyjności materiałów, nieszczelności lub błędów montażowych. W przypadku okien dachowych mostki termiczne są szczególnie uciążliwe, ponieważ prowadzą do strat ciepła. Przekłada się to na wyższe rachunki za ogrzewanie w zimie oraz powstawanie wilgoci, a nawet pleśni w lecie.
Na szczęście możesz zabezpieczyć się przed stratą ciepła wywoływaną przez mostki termiczne w oknach dachowych, także na poddaszach o ograniczonej powierzchni izolacji. Jak? Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć!
Jakie są źródła mostków termicznych?
Mostki termiczne w oknach dachowych są częstym problemem, który prowadzi do znacznych strat ciepła. Aby skutecznie z nimi walczyć, musisz najpierw zrozumieć, skąd się biorą i jakie elementy konstrukcyjne sprzyjają ich powstawaniu. Najczęstsze źródła problemu to nieszczelności montażowe, złe izolacje ram okiennych oraz niewystarczająca izolacja wnęk okiennych.
Nieszczelności montażowe
Jeśli okno nie zostanie prawidłowo osadzone w konstrukcji dachu, zimne powietrze z łatwością przedostaje się do wnętrza budynku. Błędnie wykonane uszczelnienia w miejscach styku ramy okiennej z izolacją powodują utratę ciepła i obniżają efektywność energetyczną całego dachu.
Prawidłowy montaż wymaga zastosowania wysokiej jakości materiałów uszczelniających. Są to albo taśmy izolacyjne, albo piany montażowe (rzadziej ich połączenie). Niestety jest to mrówcza praca, ale trzeba zadbać o szczelność każdego detalu konstrukcji i sprawdzić każdy szczegół po dwa, a najlepiej trzy razy. Większość ekip budowlanych tego nie robi – to główna przyczyna nieszczelności.
Złe izolacje ram okiennych
Ramy okienne starszego typu często nie spełniają współczesnych standardów termoizolacyjnych. Materiały, z których są wykonane, łatwo przewodzą ciepło, które ucieka na zewnątrz. W przypadku okien dachowych problem ten jest szczególnie istotny, ponieważ ramy są bezpośrednio narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Nowoczesne okna z ramami termicznymi, wykonane z materiałów kompozytowych lub wzmacnianych włóknem szklanym, oferują znacznie lepsze właściwości izolacyjne. Zanim kupisz okno sprawdź, czy posiada certyfikaty energooszczędności, które zapewniają wysoką izolacyjność przy minimalnych stratach ciepła.
Niewystarczająca izolacja wnęk okiennych
Często pomijanym, ale istotnym źródłem mostków termicznych jest niewystarczająca izolacja wnęk okiennych. Miejsca te, jeśli nie zostaną odpowiednio ocieplone, stają się „słabym punktem” całego systemu termoizolacji dachu. Odpowiednie ocieplenie wnęk wymaga użycia wełny mineralnej lub płyt PIR. Pamiętaj również o zastosowaniu folii paroizolacyjnej, która zabezpiecza izolację przed wilgocią.
Sprawdź nasz artykuł na temat wełny mineralnej, której właściwości porównujemy z popularniejszym i tańszym styropianem:
Jak wyeliminować straty ciepła? Poradnik
Zarządzanie mostkami termicznymi wymaga zastosowania kompleksowych rozwiązań, które nie tylko poprawią efektywność energetyczną okien dachowych, ale także zwiększą komfort cieplny w pomieszczeniach. Tłumaczę, jak wyeliminować straty ciepła w oknach dachowych.
Zastosuj taśmy izolacyjne
Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie strat ciepła jest zastosowanie specjalnych taśm izolacyjnych. Taśmy te, instalowane wokół ram okiennych, tworzą dodatkową barierę termoizolacyjną, która zapobiega przenikaniu zimnego powietrza i wilgoci.
W sprzedaży znajdziesz taśmy paroprzepuszczalne, paroszczelne oraz te z dodatkowymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Osobiście polecam to ostatnie rozwiązanie, jest najtrwalsze. Trzeba za nie trochę dopłacić, ale jest to jego jedyna wada. Montaż taśm jest szybki i prosty, w łatwy sposób użyjesz je nawet w starszym domu jednorodzinnym.
Wykorzystaj okna z ramami termicznymi
Nowoczesne okna dachowe z ramami termicznymi to inwestycja, która szybko się zwraca. Dzięki zastosowaniu kompozytów oraz tworzyw wzmacnianych włóknem szklanym, ramy te skutecznie minimalizują mostki termiczne. Okna energooszczędne są również wyposażone w dodatkowe uszczelnienia, które poprawiają ich właściwości izolacyjne.
Zajrzyj też do naszego artykułu, w którym omawiamy, jak dobrać zasłony do okien dachowych:
Ociepl wnęki okienne
Nawet najlepsze okna nie zapewnią odpowiedniej izolacji, jeśli montaż nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Musisz dokładnie ocieplić wnęki okienne, szczególnie w miejscu styku ramy z konstrukcją dachu.
Najlepsze wyniki osiągniesz, jeśli zastosujesz wełnę mineralną lub płyty PIR, które zapewniają wysoką izolacyjność oraz jednocześnie są odporne na wilgoć. W praktyce przyda się również dodatkowa warstwa folii paroizolacyjnej. Chroni ona izolację przed zawilgoceniem, wydłuża jej żywotność.
Koszty i korzyści
Inwestycja w rozwiązania ograniczające straty ciepła jest kosztowna, ale szybko przynosi wymierne oszczędności. Wymiana okien dachowych na modele energooszczędne kosztuje od 2000 do 5000 zł za jedno okno, w zależności od jego wielkości i materiałów. Dodatkowe koszty montażu taśm izolacyjnych lub ocieplenia wnęk to średnio 300–800 zł na jedno okno – chyba, że zrobisz to sam, wówczas pozostaną jedynie koszty materiałów.
W zamian możesz liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie – oszczędności mogą wynoszą od 10 do 20% rocznie. Dodatkowo zyskasz się lepszy komfort cieplny w pomieszczeniach na poddaszu, a kolejną korzyścią jest ryzyko problemów z wilgocią i pleśnią. Od strony finansowej jest to korzystne rozwiązanie, ale tylko na dłuższą metę, w perspektywie więcej niż 10 lat korzystania z domu jednorodzinnego.

Doświadczony budowlaniec z 20-letnim stażem w zawodzie. Najpierw zajmował się budownictwem przemysłowym, a potem praktycznymi remontami. Prywatnie miłośnik hokeju oraz genealogii.